DOŻYNKI 2025 ZA NAMI!
Dożynki to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych świąt w polskiej tradycji ludowej, od wieków związane z rytmem prac rolnych. Były uroczystym zakończeniem żniw i czasem podziękowania za zebrane plony – zarówno Bogu, jak i ludziom, którzy przez całe lato ciężko pracowali na polach. W centrum obrzędów znajdował się wieniec dożynkowy, upleciony z kłosów zbóż, kwiatów, ziół i owoców, symbolizujący urodzaj, dostatek i ciągłość życia. Dożynki miały także wymiar wspólnotowy – jednoczyły gospodarzy, żniwiarzy i całą wiejską społeczność we wspólnej zabawie, tańcu i śpiewie po trudach pracy. Zwyczaj ten przetrwał do dziś, a współczesne dożynki, choć często odbywają się w nowoczesnej formie, wciąż są okazją do wyrażenia wdzięczności, pielęgnowania tradycji oraz radości ze wspólnego świętowania.
Dożynki w Wiśle nawiązują także do lokalnych tradycji pasterskich i sałasznictwa, które przez wieki odgrywało bardzo ważną rolę w życiu mieszkańców. Sałasznictwo, czyli sezonowy wypas owiec i bydła na halach górskich, wiązało się z własnym cyklem prac i obrzędów – od wiosennego wyjścia na redyk, po jesienne zejście stad z gór. Podobnie jak żniwa w dolinach, tak i pasterskie zbiory – serów, wełny czy mleka – wymagały podsumowania i wdzięczności za urodzaj. Dlatego w wiślańskich dożynkach obok wieńców żniwnych pojawia się także „kolyba” z owcami i regionalnymi specjałami, a całe święto zyskuje wyjątkowy, beskidzki koloryt. Tradycje pasterskie Wisły reprezentowali Barbara i Jan Kędzior. Dożynki to również Święto Miodu. Pszczelarskie tradycje i dorobek wiślańskich pszczelarzy mogliśmy podziwiać dzięki obecności Związku Pszczelarzy w Wiśle wraz z Prezes stowarzyszenia Moniką Lipińską. W ten sposób dożynki w Wiśle łączą światy – tradycję rolniczą, pszczelarską i pasterską.
Ale to nie wszystko. W Wiśle, gdzie turystyka jest największą gałęzią lokalnej gospodarki, dożynki nabierają dodatkowego, symbolicznego wymiaru. Święto plonów to nie tylko podziękowanie za owoce ziemi i trud rolników, ale również swoiste zakończenie intensywnego sezonu letniego w branży turystycznej. Tak jak pola wydają swoje plony, tak miasto zbiera owoce letniej pracy hoteli, pensjonatów, restauracji i instytucji kultury, które przez wakacyjne miesiące gościły tysiące turystów. Dożynki stają się więc wspólnym świętem mieszkańców i przedsiębiorców, którzy – podobnie jak rolnicy – zamykają ważny etap roku, dziękując za gości i udany sezon, a jednocześnie przygotowując się na kolejne wyzwania.
Na naszym Święcie Plonów nie zabrakło gości, swoją obecnością zaszczycili nas m. in.: Wicemarszałek Województwa Śląskiego Joanna Bojczuk, Radny Wojewódzki Marcin Szarek, Starosta Cieszyńska Janina Żagan, Dyrektor Biura Posła Mirosława Suchonia Iwona Kalita. Obecna była również reprezentacja Radnych Miasta Wisła wraz z przewodniczącym Januszem Podżorskim. Wszystkim gościom, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i byli z nami serdecznie dziękujemy.
Tegoroczne Święto Miodu i Dożynki w Wiśle rozpoczęły się w Parku Kopczyńskiego, gdzie czekały liczne atrakcje. Zwiedzający mogli podziwiać wystawę starych maszyn rolniczych, spróbować sił w ubijaniu masła, zajrzeć do „kolyby” pełnej owiec i regionalnych specjałów, a także odwiedzić stoisko pszczelarzy i spróbować świeżego miodu. Nie zabrakło również pokazów strażackich, warsztatów oraz stoiska Nadleśnictwa Wisła, które przygotowało edukacyjne atrakcje dla najmłodszych. Najbarwniejszym momentem świętowania był korowód dożynkowy, który o godz. 14:00 wyruszył z ul. Marii Konopnickiej i przeszedł ulicami miasta w stronę amfiteatru im. Stanisława Hadyny.
Wystawa starych maszyn rolniczych odbyła się dzięki wsparciu:
Mirosława Szarca
Danuty Sikory
Andrzeja Branca
Pawła Raszki
Małgorzaty Ćwiertni.
W korowodzie udział wzięli:
Bandera konna :
Gabrysia Gomola
Emilia Brodacka
Ewa Brodacka
Jurek Cieślar
Wiktor Soból
Piotr Gazurek
Aleksandra Cieślar
Janusz Pilch
Przemek Pilch
Natalia Więzik
Tomasz Samiec
Wiktoria Dachowska
Adam Raszka
Mateusz Wisełka
Jurek Raszka
Michał Raszka
Bryczka Jacek Podżorski – gazdowie Andrzej i Anna Cieślar
Bryczka Marek Bujok- Burmistrz z żoną + Przewodniczący z żoną
Chłopi z taczkami
Trómbiciorze – Stanisław Cieślar, Roman Raszka
Orkiestra Dęta Henryka Itnera
Radni Miasta Wisła wraz z mieszkańcami
Zespół Mała Wisła
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Wisła
Zespół Regionalny Wisła
Stowarzyszenie „Grupa Twórców Wiślanie
Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Chłop z grabiami - Tadeusz Tokarski
Wiślańskie koło cyklistów „Góral”
Wozy z podziałem na pory roku:
Wiosna
Okręgowy Związek Hodowców Drobnego Inwentarza – sekcja króliki
Firma Usługowa Jerzy Raszka traktor z kosiarką
Firma Usługowa Jerzy Raszka Traktor z HDS
Krowa „Milka” – Paweł Szarzec
Darek Wisełka z Jarzębatej – para koni z wozem
Krzysztof Pilch – klepanie kosy
Marek Czyż – traktor z beczką
Marek Czyż – traktor z kosą bijakową
Adam Śliwka – kosiarka do siana
Paweł Podżorski – kultywator
Jan Kędzior – gospodarstwo owczarskie
Paweł Brągiel – Wiślańskie Przewozy Turystyczna
A Wiślanka – Daniel Czyż
Lato
Agroturystyka Irena – traktor z jałówką lub owcami
Drobisz Andrzej – traktor z przyczepą i łorstwiami
Traktor z zarządem osiedla z Jawornika – Andrzej Pilch kierowca
Damian Pilch – zagrabiarka
Piotr Krzok – prasa do balotów
Firma Krzok – utrzymanie zieleni w mieście – kosiarka bijakowa
Firma Krzok – kosiarka samojezdna
Michał Pacura – przyczepa z sianem
Michał Pilch – traktor z kosiarką
Dariusz Cieślar – traktor z kosiarką czołową
Grupa śpiewacza „Wańcy”
Mateusz Cieślar – traktor z kosiarką bijakową
Jesień
Związek Pszczelarzy w Wiśle – prezes Monika Lipińska wraz z pszczółkami i ulem
Jarek Śliwka – młócenia zboża
Janek Pilch – włóka
Koło Gospodyń Wiejskich „Głębce”
28.1 Andrzej Raszka – traktor z glebogryzarką
Jan Cieślar – traktor ze zgrabiarką
Sylwester Senger – żarna i klepani kosy
30.A Krzysztof Pilch i Jan Cieślar – klepani kosy
Kowalstwo Raszka
Browar Wisła – Marek Bujok
Pod Piramidą – Marek Bujok
Koło łowieckie Głuszec
Zima
Zibi jeepy
Piotr Drobisz + kuligi Anielskie
Wyciąg Skolnity
Placki „u Fojta”
Rafał Krzok – firma odśnieżająca – pług do odśnieżania
Piotr Madzi – tartak Malinka – ładowarka teleskopowa
Tim De Mülder – Firma Demat – budowlana
45.A Valtra – Jerzy Raszka – usługi leśne
Ciuchcia Martusia – Tomasz Gaczkowski
Motor medyczny Paramedix – transport medyczny
Pogotowie Ratunkowe
Ski forest - zamiatarka
Przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych
OSP Centrum
OSP Malinka
OSP Jawornik
OSP Czarne
Konferansjerami korowodu byli: Maria Czyż i Zbigniew Czyż.
Od godz. 16:00 w wiślańskim amfiteatrze rozpoczęły się uroczystości dożynkowe, które poprowadzili: Zastępczyni Burmistrza Miasta Wisła Katarzyna Czyż Kaźmierczak i Tadeusz Papierzyński. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się sygnałem trombit oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu górali beskidzkich "Szumi jawor, szumi." W kolejnej części głos zabrał Burmistrz Wisły Tomasz Bujok, który podziękował mieszkańcom Wisły, rolnikom, przedstawicielom branży turystycznej, pszczelarzom za ich ciężką pracę.
Włodarz miasta przedstawił także tegorocznych Gazdów Dożynkowych, którymi zostali Anna i Andrzej Cieślar. Tradycyjnie odbyła się odbyła się modlitwa ekumeniczna, którą poprowadzili Ksiądz Radca Waldemar Szajthauer Proboszcz Parafii Ewangelicko - Augsburskiej Ap. Piotra i Pawła oraz Ksiądz Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej Stanisław Filapek. Księża pobłogosławili chleby, które po wspólnym odśpiewaniu "Ojcowskiego domu" Zespół Regionalny "Wisła" przekazał na ręce Gazdów, Burmistrza, Księży, Pani Marszałek, Starosty Cieszyńskiego, Nadleśniczego i Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Wisła.
Następnie Zespół Regionalny "Wisła" poprowadził obrzęd dożynkowy, w czasie którego Gazda Andrzej Cieślar wygłosił przemówienie. W trakcie występu zespołu "Wisła" Gazdowie wraz z gospodarzem miasta częstowali zebranych gości i publiczność chlebem z miodem, kołoczami i miodulą.
Po zakończeniu części oficjalnej publiczność miała okazję posłuchać znakomitych koncertów – na scenie wystąpili AnTosia Kraszewska, energetyczny zespół Wytrawni Band, a gwiazdą wieczoru był Michał Szpak, który porwał publiczność swoim niezwykłym głosem i charyzmą. Przez cały weekend towarzyszył wydarzeniu Jarmark Artystyczny na Placu Hoffa i w Parku Kopczyńskiego, gdzie można było nabyć lokalne rękodzieło, miody, nalewki i tradycyjne smakołyki. Święto Miodu i Dożynki w Wiśle po raz kolejny udowodniło, że jest nie tylko pięknym podsumowaniem pracy rolników i pszczelarzy, ale także wyjątkowym spotkaniem kultury, tradycji i dobrej zabawy.
Dziękujemy Przewodniczącym Rad Osiedli za pomoc i wkład w organizację tegorocznych Dożynek.
Serdeczne podziękowania składamy sponsorom uroczystości, którymi byli:
Związek Pszczelarzy w Wiśle
Piekarnia Wiślanka
Cukiernia u Janeczki
Krzysztof Polit
Browar Wisła
Dana
Pizzeria Tutto
Pizzeria Belweder
Firma Bomex
Mundivie
Piekarnia Rodzinna
Ewa Lazar
Grupa Twórców WIŚLANIE
Serdecznie dziękujemy za liczny udział w tegorocznych Dożynkach, dziękujemy za wspólne podziękowanie za plony i dobrą zabawę. Do zobaczenia za rok!

