Męska Grupa Śpiewacza Czernianie powstała w listopadzie 1995 roku z inicjatywy Andrzeja Pilcha.
Członkowie grupy pochodzą ze starych czerniańskich rodów, stąd umiłowanie góralskich tradycji. Grupę cechuje oryginalność wykonań oraz spontaniczność w żartach i opowiadaniach.
W pieśni wplatają także wiersze poetów ludowych.
Do osiągnięć śpiewaków należą pierwsze miejsca na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych "Brenna 98" i Konkursie Zespołów Ludowych "Wici" w Chorzowie.
Zespół reprezentował Wisłę na Ogólnopolskim Przeglądzie Strażackich Zespołów Scenicznych w Wadowicach, Ciechocinku, Warszawie i Krakowie. Od początku swojej działalności czynnie uczestniczy w Tygodniu Kultury Beskidzkiej, Dniach Wisły, uroczystościach organizowanych przez Muzeum Beskidzkie w Wiśle i Wiślańskie Centrum Kultury.
Zdobył także uznanie u naszych południowych i zachodnich sąsiadów. Reprezentował nasz region w Czechach, Słowacji i Niemczech.
Męska Grupa Śpiewacza „Grónie” powstała z inicjatywy Jerzego Poloczka w czerwcu 1997 roku. Składa się z członków pochodzących z Głębiec i Kopydła. Swoją działalność rozpoczęli z potrzeby serca i umiłowania góralskiej pieśni. Każdy z członków grupy wyniósł zamiłowanie do muzyki z rodzinnego domu. Pomimo różnych zawodów łączy ich wspólna pasja, którą jest muzyka.
Śpiewacy uczestniczyli w wielu prestiżowych konkursach i festiwalach folklorystycznych, osiągając bardzo wysokie lokaty. Zdobyli główne nagrody na Godach Żywieckich w Żywcu oraz na Karpackim Karnawale Kolędniczym w Bukowinie Tatrzańskiej.
W repertuarze mają stare pieśni wiślańskie, biesiadne, pasterskie, okolicznościowe, nie brakuje również klasycznego repertuaru wokalnego.
Tkocze to grupa śpiewacza, która powstała w czerwcu 1996 roku z inicjatywy Zuzanny Bujok. Nazwa Tkocze wywodzi się od przydomka domu „U tkocza”, gdzie w XIX wieku mieścił się jedyny warsztat tkacki na terenie Wisły.
Tkocze śpiewają a’capella różne wiślańskie pieśniczki, wyszukują stare, archaiczne pieśni góralskie o tematyce pasterskiej, zalotnej, weselnej a także kościelnej. Sięgają również po kompozycje nowsze, np. pieśni Adama Niedoby.
Prezentują swój dorobek również poza granicami kraju m.in. w Brusperku na Morawach.
Wielokrotnie wyróżniani na festiwalach i przeglądach artystycznych: pierwsze miejsce na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, pierwsze miejsce na Godach Żywieckich, najwyższa nagroda "Złota Spinka" na Karpackim Festiwalu Kolędniczym w Bukowinie Tatrzańskiej i pierwsze miejsce na Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej. Od początku działalności czynnie uczestniczą w Tygodniu Kultury Beskidzkiej i innych uroczystościach lokalnych.
Uscieńkowianie to grupa śpiewacza rodziny Raszków z Uścieńkowa, powstała w 1992 roku. Była to najbardziej archaiczna w swej działalności grupa śpiewacza z Wisły. Członkami zespołu byli dziadkowie, rodzice i wnukowie jednej rodziny. Kierownikiem grupy był Rudolf Raszka, syn ostatniego „czytoka w Wiśle”, czyli człowieka zajmującego się śpiewami przedpogrzebowymi. Dlatego w ich repertuarze znajdowały się przede wszystkim pieśni pogrzebowe i postne, charakteryzujące się wielozwrotkowością i zwolnionym rytmem. Śpiewali oni także wiślańskie kolędy i pieśniczki ludowe opowiadające o ciężkim życiu górali wiślańskich. Cechowało ich ogromne przywiązanie do rodziny, domu rodzinnego i tradycji. Razem z dziadkami mali wnukowie recytowali tradycyjne winsze i wiersze regionalne.
Grupa śpiewacza zawiesiła swoją działalność.
Wańcy to pierwsza w Wiśle męska grupa kolędnicza, działająca od 1993 roku. Nazwa pochodzi od przysiółka „Do Wańka” w Wiśle Jaworniku, skąd pochodzi większość członków grupy. Są autentyczni, oryginalni a niepowtarzalna atmosfera w grupie, wzajemne radości, żarty i barwne historyjki są przez nich tworzone na poczekaniu.
Repertuar opiera się na tradycyjnych kolędach i wiślańskich pieśniach.
W 1994 roku na Karpackim Festiwalu Kolędniczym w Bukownie Tatrzańskiej zdobyli najwyższe wyróżnienie, jakim jest Złota Spinka. Najwyższym ich osiągnięciem jest zdobycie Złotego Serca na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu w 1999 roku. Kolejny wspaniały sukces to zdobycie I miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu nad Wisłą.
W roku 2000 wyjechali z pieśnią góralską do Londynu, gdzie duchowo wzbogacili Polonię. Nagrali wiele audycji radiowych i telewizyjnych.
W 2018 roku zdobyli Grand Prix na 49. Przeglądzie Zespołów Kolędniczych i obrzędowych „Gody Żywieckie”
II miejsce na Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej
W 2020 roku I miejsce w 51. Przeglądzie Zespołów Kolędniczych i obrzędowych „Gody Żywieckie”
W 2022 roku I miejsce w 52 . Przeglądzie Zespołów Kolędniczych i obrzędowych „Gody Żywieckie”